Razený betón

Ak chcete mať povrch, ktorý bude vyzerať skvele a nechcete zdĺhavú a komplikovanú údržbu, dekoratívny razený betón je jednoduché, rýchle a veľmi efektné riešenie!

Plocha dekoratívneho razeného betónu je jednoliata, nie je zložená s malých betónových komponentov ako je to napríklad u zámkovej dlažby alebo iných betónových tvárnic. Dekoratívny povrch vzniká razením špeciálnych foriem – polyuretánových razníc s vybratým vzorom do čerstvého betónu, priamo na mieste realizácie. Na predaj máme desiatky vzorov raziacich foriem pre razený betón, ktoré si môžete pozrieť a objednať v našom eshope, sekcii raziace formy http://www.eshop.flexcement.sk/formy-pre-razeny-beton.

Všetko potrebné pre razený betón si môžete objednať v našom eshope: http://www.eshop.flexcement.sk/razeny-beton.

Kombináciou správneho vzoru a výberom zo 16-tich práškových a tekutých farieb dosiahnete želaný výsledok, získate originálny povrch s vysoko estetickým dizajnom, prípadne vierohodne napodobníte najrôznejšie prírodné materiály, ako kameň, bridlicu aj drevo. Razený betón je vhodný do exteriéru aj interiéru, je možné ho použiť všade, kde chcete mať peknú a stabilnú plochu. Je ideálnou náhradou zámkovej dlažby.

Výhody:

 • plocha neprerastá trávou, burinou a inou vegetáciou,
 • je dlhodobo odolná voči poveternostným vplyvom, bude vyzerať skvelo aj po rokoch,
 • je možné vystaviť ju aj väčšiemu mechanickému zaťaženiu,
 • povrch má jedinečný originálny vzor a farbu,
 • môže mať matný alebo lesklý efekt v závislosti od druhu použitého laku,
 • pri lakovaní je možné na povrchu aplikovať protišmykovú zmes.

Hrúbka betónu je závislá od predpokladaného zaťaženia, chodník, terasa, garážové státie, cesta pre nákladné vozidlá atď.

Betón, do ktorého budete raziť, musí mať špecifické zloženie, ktoré mu dá určité charakteristické vlastnosti a zabezpečí Vám bezproblémové razenie. Ako základ betónovej zmesi použite čístý, premývaný riečny štrk. Zloženie betónovej zmesi, vhodnej pre razenie je:

 • jemný štrk - piesok s frakciou kamienkov 0 – 4 mm cca 60% objemu napr. 1050 kg,
 • hrubší štrk s frakciou kamienkov 4 – 8 mm cca 40% objemu napr. 700 kg,
 • ​cement portlandský CEM I 320 – 380 kg/1m3 (v zime a v prípade razenia plytkých vzorov dať viac cementu v rozmedzí 350 – 380 kg/1m, v lete alebo v prípade razenia hlbších vzorov menej cementu v rozmedzí 320 – 350 kg/1m3​​​, v prípade extrémne vysokej teploty ak ešte aj vietor vysušuje povrch použiť iba 300 kg/1m3).
 • voda: 160 – 220 litrov podľa sadnutia kuželov 80 – 120 mm  (kozistencia mäkká S2 – S3).
 • polypropylénové vlákna  do betónu: 6 mm,  dodržať presne objem 0,6 kg/1m3.
 • prevzdušňovadlá: 3 – 5 % (používať prevzdušňovadlá bez plastifikačních prísad).

Recept považujte za orientačný, niektoré okolnosti je potrebné zohľadniť a zmes upraviť podľa aplikácie na konkrétnom mieste podľa konkrétnych podmienok!!! 

Recept si vytlačte a zájdite s ním do betonárne, ktorá je najbližšie k miestu realizácie, kde Vám vhodnú betóbovú zmes namiešajú a dovezú. Ak idete robiť malé plochy, betón si môžete zamiešať aj doma. V prípade, že sa Vám so zarábaním betónu nechce "laborovať", podklad pre razenie môžete vybetónovať aj z vodeodolného vrecovaného betónu (napr. vodonepriepustný betón Baumit Betón WU), do ktorého pridáte polypropylénové vlákna. Vlákna sa pridávajú ešte do suchej zmesi betónu, zmes spolu s vláknami je potrebné dobre premiešať a až potom pridať vodu.

Prezentačné video - postup pri realizácii razeného betónu si môžete pozrieť na www.youtube.com Link: https://www.youtube.com/watch?v=qcjmleiyJU8 alebo https://www.youtube.com/watch?v=r49bJKu8Hok

Všetky produkty potrebné pre razený betón si môžete objednať v našom eshope: http://www.eshop.flexcement.sk/razeny-beton.

Ak na existujúci povrch nie je možné naniesť vrstvu aspoň 5 cm čerstvého betónu, je potrebné ako podklad pre razenie použiť zmesi systému FLEX-C-MENT. Pozrite sekciu FLEX-C-MENT na našej webovej stránke http://www.flexcement.sk/flexcement-popis. Postup pri aplikácii razeného betónu je veľmi podobný, skoro až totožný s postupom pri realizácii FLEX-C-MENTU.