Flexcement popis systému

Systém Flex-C-Ment zahŕňa komplexný systém produktov pre realizácie dekoratívnych úprav podláh a stien.  Výsledkom je povrch, ktorý má vzhľad reálneho prírodného kameňa, tehly, dlaždice alebo dreva. Vďaka špičkovej technológii je tento materiál svojou tvrdosťou porovnateľný so skutočným kameňom. Je veľmi jednoducho aplikovateľný na jestvujúce povrchy. V súčasnosti je využívaný po celom svete, môžete ho vidieť v turistických letoviskách, v zábavných parkoch, zoologických záhradách, kúpaliskách, kúpeloch, no najčastejšie je možné vidieť ho v zahraničí, na fasádach domov, terasách, chodníkoch a pod. 

Technológia Flex-C-Ment má širokospektrálne využitie. Materiál je možné aplikovať na všetky stavebné podkladové materiály (betón, tehla, YTONG, PORFIX, drevo, drevotrieska, sadrokartón, polystyrén, minerálna vata).

Systém Flex-C-Ment sa používa na úpravu alebo opravu povrchov (chodníky, schody, terasy, príjazdové cesty, sokle, celé fasády, vchody, vstupné haly, vodné steny, bazény, obklady kuchynských liniek, sprchové kúty, hroby, hrobky a mnohé iné).

Výhody Flex-C-Ment systému

  • cena za tento originálny systém je porovnateľná ako u štandardných materiálov, v niektorých prípadoch môže byť dokonca nižšia
  • kratší čas potrebný na realizáciu – v porovnaní s aplikáciou napr. obkladu z prírodného kameňa či dlažby je náš systém oveľa rýchlejší
  • odolnosť voči veľmi nízkym i vysokým teplotám a rôznym poveternostným podmienkam
  • vytvorený povrch je monolit, nie je tu riziko odpadávania jednotlivých častí ako u iných obkladových systémov
  • aplikovateľnosť v interiéroch aj exteriéroch na rôzne povrchy 
  • farebne stály a vodeodolný.

Základným produktom je špeciálna zmes, ktorá obsahuje kremičitý piesok, biely alebo šedý cement, sklené vlákna, ktorá zabezpečia previazanie a perfektnú súdržnosť materiálu a iné špeciálne prísady, ktoré robia tento produkt jedinečným.  Na podlahy je využívaná ťažšia, hutnejšia zmes OLERLAY mix, ktorá má vyššiu tvrdosť a teda môžu po nej jazdiť aj motorové vozidlá.Na steny je využívaná odľahčená, mäkšia zmes WALL mix z dôvodu redukcie váhy na 1m² pri určitej hrúbke materiálu a tak je možné systém aplikovať na povrch celých stien fasád.Materiál je možné nanášať od minimálnej hrúbky 7 milimetrov až po niekoľko centimetrov. Hrúbka závisí od hĺbky raznice požadovaného vzoru. Pre väčšinu foriem sa používa hrúbka 10-20mm.

Postup aplikácie je taký, že očistený povrch kam ideme aplikovať systém Flex-C-Ment natrieme špeciálnym penetračno-spojovacím prípravkom PRIMER 100. Pokiaľ  je ešte vlhký, na povrch nanesieme požadovanú hrúbku podlahovej (OLERLAY mix) alebo stenovej (WALL mix) zmesi . Po určitom čase, ktorý závisí od teploty a vlhkosti prostredia, kedy dôjde k čiastočnému stuhnutiu naneseného materiálu do neho odtláčame alebo narážame silikónové alebo polyuretánové formy (raznice), ktoré  tvarujú – dekorujú materiál podľa požiadavky zákazníka. Systém obsahuje 180 druhov foriem a je možné vytvoriť povrch v tvare prírodného kameňa (lámaného, ploché, oblé, bridlica ...) alebo opracovaného kameňa zámková dlažba, andezitové kocky tzv. mačacie hlavy, rôzne imitácie dreva, starého nového, malé dosky, veľké, dlhé a hrubé dosky, imitácie starých omietok, kvapľových omietok .., je možné vytvoriť jedinečný vzhľad morské lastúry, lístie, kompas ....

Farbenie materiálu je možné robiť dvoma spôsobmi. 
Je možné zafarbiť celú zmes práškovou farbou, čím dosiahneme rovnakú farbu materiálu ako na povrchu, tak i vo vnútri. Tento spôsob sa používa na záťažových miestach ako napríklad chodby spoločných priestorov a schodiská bytoviek, kde sa predpokladá väčší pohyb ľudí a materiálu napríklad pri sťahovaní nábytku a je väčšia pravdepodobnosť  poškodenia povrchu materiálu odretím. V prípade  zafarbenie celej zmesi , povrchovú odretie materiálu nie je veľmi viditeľné. Pri hlbšou odretí, odrazení  rohu steny alebo poškodení väčšieho rozsahu  sa na využije  komponent  systému Flex-C-Ment, ktorý sa nazýva Repair Mix a poškodenú časť  sa dá úplne obnoviť. 
Druhý spôsob farbenia je farbenie povrchu materiálu, kedy sa farbí tekutou farbou zmiešanou a aktivátorom farieb Flex Sealer a farba zostáva aj na povrchu, ale zároveň aj preniká pod povrch materiálu a robí ho farebne stálym aj pri umývaní povrchov materiálov. Farbu je možné nanášať natieraním štetcom, striekaním, patinovaním špeciálnou špongiou (morskou hubkou). 
Pri vytváraní horizontálnych aplikácií sa povrch materiálu farbí prípravkou Color Hardener, ktorý okrem farbenia slúži aj ako vytvrdzovač povrchu. 
Systém Flex-C-Ment obsahuje 16 základných farieb, ktoré je možné miešať a tak vieme vytvoriť akúkoľvek farbu od bielej až po čiernu. Spravidla ak chceme vytvoriť realistický vzhľad kameňa alebo dreva používame viac farieb, ktoré sú postupne nanášané.
Po ukončení farbenia povrch zafixujeme, tak, že do aby boli farby UV stále a povrch vodeodolný.  Povrch môže byť nalakovaný matným alebo lesklým lakom, podľa priania zákazníka. V prípade použitia riedkeho impregnačného laku povrch vyzerá úplne prírodne ako nelakovaný.  
Ak sa požiadavka na protišmykovú úpravu povrchu napríklad na schodoch, okolo bazénov, šikmé príjazdové cesty a státia motorových vozidiel, do poslednej vrstvy laku sa pridáva prípravok Flex Grip.